Hroty proti usedání ptactva, Praha: Montáž

Osazovali jsme hroty proti usedání ptáků na bytovém domě pro SVJ v Praze 10. Velmi pěkný, nově postavený bytový dům, si jako své obydlí vybrali bohužel také nezvaní nájemníci – holubi. Pro skutečné obyvatele domu, to však působí velké problémy. Fasáda, parapety, ale i balkony a vše na nich umístěné, holubi svým trusem poškozovali a znehodnocovali. Jak je vidět na fotkách, opravdu to je velmi nepříjemné.

Začali jsme tedy nejprve s umytím znečištěné fasády domu tlakovou vodou. Fasády domů myjeme lidě řečeno „wapkou“ různými způsoby, dle různých požadavků objednatele. Standardní mytí je studenou vodou, ale je možné také použít horkou tlakovou vodu. Na to se můžete podívat zde. Horká tlaková voda samozřejmě lépe odmašťuje podklad a logicky lépe odstraňuje odolné nečistoty obecně. Mytí horkou tlakovou vodou se hodí, pokud chcete například dále nanášet nátěrové hmoty. Zejména na klempířské prvky anebo na velmi znečištěné a mastné podklady, se používá před samotným mytím navíc i aktivní pěna ze speciálního saponátu. Podle druhu práce s tím také souvisí použití různých trysek a nástavců: Pěnovací, přímá stavitelná, rotační, pískovací, kartáče, atd..

Po umytí fasády bytového domu od ptačího trusu, jsme ručně vyčistili kotlíky okapových svodů, do kterých ptáci nanosili spousty materiálu. Pokud nevíte o co se jedná – kotlík je místo, kde se napojuje okapový žlab (vodorovná část „okapu“) na okapový svod (svislá část odvádějící již sebranou dešťovou vodu po fasádě domu do kanalizace). Když víme o co se jedná a zjistíme částečné nebo úplné ucpání kotlíku, uvědomíme si, že celý systém odvodu dešťové vody nemůže fungovat. Voda neodtéká do kanálu svodem, ale stéká po fasádě domu, průsobuje nejen zašpinění ale hlavně poškozuje fasádu a ta se časem začne odlupovat a odpadávat. Také z tohoto důvodu jsme se s objednatelem dohodli na zakrytí kotlíků děrovaným plechem.

A konečně poslední fází naší práce bylo samotné osazení bodců proti usedání ptactva. Tímto způsobem zabraňujeme ptákům přistát a pohybovat se na ochráněných místech. Proti průletu ptáků se také montují ochranné sítě proti ptákům – podívejte se zde.

Veškeré výškové práce jsme na tomto bytovém domě prováděli horolezeckou technikou. Nebylo tedy nutné, aby museli být majitelé bytů doma. Stačilo nám pouze půjčit klíč od vchodu do domu, střechy a k přípojce vody a elektřiny 230V. Dál už jsme se o vše postarali sami a na potřebná místa se spoštěli ze střechy po laně.