Mytí a čištění fasád

Mytí a čištění fasád provádíme buď tlakovou vodou (u povrchů odolnějších), nebo pomocí vysavače. Obecně se čištění fasád provádí zejména z těchto dvou důvodů:

  1. Je čistě estetický, kdy jde zákazníkovi pouze o smytí prachu a jiných nečistot (řasy, plísně…) usazených na fasádě.
  2. Důvod je i praktický, a to před opravou či novým nátěrem fasády.

Tlaková voda zbaví fasádu nejen nečistot, ale i volných či odlupujících se částí omítky nebo starého a nesoudržného nátěru. Proti návratu řas a plísní doporučujeme během, nebo po čištění, použít vhodné ochranné preventivní prostředky a postřiky.

Čištění pomocí vysavače se uplatní zejména v případě kolonizace Vaší fasády drobnými pavoučky. Konkrétně z čeledi cedivečkovitých, Dictyna civica (Cedivečka zápřední). Anebo z důvodu již snížené soudržnosti povrchu fasády. V takovém případě by použití tlakové vody bylo vhodné pouze pokud se chystáte fasádu domu zároveň opravovat. Pavučinky se objevují hlavně na návětrných stranách budov, kam drobný hmyz zanese vítr. Dále také v místech, kde je fasáda strukturovaná (římsy, špalety apod.) a kde nachází drobný, asi 3 milimetry velký pavouček ochranu a útočiště. Pavučinky se postupem času zanášejí prachem a špínou z ovzduší a stávají se nepěknou ozdobou na jinak i nově opravených a natřených površích.